امام جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه گفت: نامه رهبری به جوانان غرب مدلی از گفتگوی عزتمندانه با جهان بود.

 

آیت الله عبدالکریم عابدینی در خطبه های این هفته نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار می شود، با اشاره به درگذشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی امام جمعه فقید الوند، اظهار کرد: ایشان از از شخصیت های برجسته، مبلغ دین و رزمنده دفاع مقدس بودند که در دوران دفاع مقدس زحمات زیادی کشیدند و عمر با برکت خود را در سنگر نماز جمعه صرف کردند.

 

رئيس شوراي حوزه علميه استان قزوين تصریح کرد: مرحوم طهماسبی سال ها در قیدار زنجان خدمت کردند و همواره در غم و شادی مردم شریک بودند و در تمام برهه ها دغدغه فرهنگ دینی مردم را داشتند که در جلسات مختلف این دغدغه مندی را از ایشان مشاهده می کردیم.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین افزود: متأسفانه پس از درگذشت مرحوم موسوی امام جمعه فقید آبیک، ایشان نیز به رحمت خدا رفتند که از خدای متعال علو درجات را برای آن دو بزرگوار درخواست می کنیم.

 

امام جمعه قزوین به حضور باشکوه مردم در مراسم تشییع مرحوم حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی اذعان کرد: مردمِ قدرشناسِ الوند، قزوین، قیدار، زنجان و مسئولان هر دو استان در تجلیل و تشییع آن شخصیت بزرگوار سنگ تمام گذاشتند و از این حضور باشکوه قدردانی می کنیم.

 

رئيس شوراي حوزه علميه استان قزوين در فراز دیگری از سخنان خود به روز گفتگو و تعامل سازنده با جهان اشاره کرد و با طرح این سؤال که آیا اسلام تمایل به گفتگو با دنیا دارد یا خیر؟! عنوان کرد: اسلام می خواهد با همه گفتگو کند اما با هر کسی در شأن خودش گفتگو می کند.

 

آیت الله عابدینی با بیان اینکه گفتگوهای دینی سابقه طولانی دارد، به برخی از نمونه های گفتگوی رسول گرامی اسلام(ص) با کفار اشاره کرد و ابراز داشت: سران مشرکان برای گفتگو نزد پیغمبر (ص) آمدند و پیشنهاد کردند پیامبر (ص) برود و بت های آنها را مورد پرستش قرار دهد و آنها نیز خدای پیامبر (ص) را پرستش کنند.

 

خطیب جمعه قزوین ادامه داد: حضرت فرمودند این چه پیشنهاد جاهلانه ای است که شما مطرح می کنید؟! شما هنوز لیاقت اسلام و دین را ندارید و وقتی آنها منطق رسول گرامی اسلام (ص) را درک نکردند ایشان پاسخ قاطع دادند و پیشنهاد آنها را رد کردند.

 

وی اظهار کرد: پیغمبر (ص) برای سران شرک، کفر و الحاد نامه نوشتند و آنها را به توحید دعوت کردند که نوعی گفتگو محسوب می شود. حضرت نشان دادند که منطق گفتگوی ایشان توحیدی است و اگر اهل توحید هستند با آنها گفتگو می کنند اما اگر اهل شرک، کفر، ظلم و خونریزی هستند در واقع اهل گفتگو نیستند.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: حضرت خطاب به سران کفر می فرمایند اسلام بیاورید تا سالم بمانید و اگر اسلام نیاورید و به ظلم و جنایت ادامه دهید اجازه نمی دهیم به راه ظالمانه خود ادامه دهید و در مقابل شما ایستادگی خواهیم کرد و این مدلِ گفتگوی پیغمبر (ص) بود.

 

امام جمعه قزوین به گفتگو های مسلمانان با جهان در عصر حاضر نیز اشاره کرد و یادآور شد: مرحوم آیت الله مدرس با رضا خان گفتگو کرد و  پس از ترور نافرجامی که علیه ایشان طرح ریزی شده بود به رضا خان وقتی حال ایشان را پرسید فرمودند به کوری چشم رضا من زنده هستم.

 

رئيس شوراي حوزه علميه استان قزوين خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) با گورباچف گفتگو کرد و خطاب به او فرمودند شما که کمونیسم را امتحان کردید و حال باید بدانید که کمونیسم و ماتریالیسم نمی تواند پاسخگوی نیازهای معنوی انسان باشد چرا که انسان از خداست و گرایش به یکتاپرستی دارد اما کمونیزم با فطرت انسان هماهنگی ندارد.

 

آیت الله عابدینی گفت: آن زمان گورباچف حرف امام خمینی (ره) را درک نکرد اما سال ها بعد با ندامت و پشیمانی گفت ای کاش من درک می کردم که رهبر اسلام چه پیشنهادی به ما داده بود؛ در حالی که شوروی در آن زمان متلاشی شده بود.

 

خطیب جمعه قزوین با تأکید بر اینکه نامه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به جوانان اروپا و آمریکا مدلی از گفتگوی با عزت بود، بیان کرد: گفتگوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با جوانان اروپا و آمریکا از سر عزت، اقتدار، رحمت، دلسوزی و با هدف هدایت است که بسیار ارزشمند است.

 

رئيس شوراي حوزه علميه استان قزوين در ادامه تأکید کرد: اگر گفتگو بر اساس ذلت و از دست دادن حیثیت باشد و میدان دادن به سلطه گران باشد نتیجه ای در پی نخواهد داشت که نمونه آن را در گفتگوهای برجامی مشاهده کردیم و تنها خفت و خواری به بار می آورد.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اظهار کرد: آنها در گفتگوی های برجام با اعتماد به وعده دشمن به مردم قول دادند همه تحریم ها با هر نوعش یکجا برداشته خواهد شد؛ حتی منتقدان را زیر بار انتقاد قرار دادند که آنها مایل هستند که تحریم ها ادامه یابد.

 

آیت الله عابدینی گفت: آن زمان گورباچف حرف امام خمینی (ره) را درک نکرد اما سال ها بعد با ندامت و پشیمانی گفت ای کاش من درک می کردم که رهبر اسلام چه پیشنهادی به ما داده بود؛ در حالی که شوروی در آن زمان متلاشی شده بود.

 

خطیب جمعه قزوین با تأکید بر اینکه نامه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به جوانان اروپا و آمریکا مدلی از گفتگوی با عزت بود، بیان کرد: گفتگوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با جوانان اروپا و آمریکا از سر عزت، اقتدار، رحمت، دلسوزی و با هدف هدایت است که بسیار ارزشمند است.

 

وی در ادامه تأکید کرد: اگر گفتگو بر اساس ذلت و از دست دادن حیثیت باشد و میدان دادن به سلطه گران باشد نتیجه ای در پی نخواهد داشت که نمونه آن را در گفتگوهای برجامی مشاهده کردیم و تنها خفت و خواری به بار می آورد.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اظهار کرد: آنها در گفتگوی های برجام با اعتماد به وعده دشمن به مردم قول دادند همه تحریم ها با هر نوعش یکجا برداشته خواهد شد؛ حتی منتقدان را زیر بار انتقاد قرار دادند که آنها مایل هستند که تحریم ها ادامه یابد.

 

امام جمعه قزوین با اشاره به آیاتی از قرآن کریم یادآور شد: خداوند در قرآن فرموده ذره ای خیر از دشمنان به شما نمی رسد؛ آنها به حرف خدا اعتماد نکردند اما به وعده اجانب اعتماد کردند و نتیجه آن را همگان دیدند که هیچ چیز بدست نیامد جز خفت و خواری.

 

وی با تبریک ولادت حضرت معصومه (ص) بیان کرد: می دانیم وجود با برکت حضرت معصومه (ص) در این خطه ام القرای جهان اسلام باعث آشنایی ملت ما با اهل بیت (ع) شد و قم را پایگاه نشر معارف ایمانی و قرآنی قرار داد که امروز پایتخت انتشار فرهنگ اهل بیتی (ع) است.

 

آیت الله عابدینی گفت: روز ولادت حضرت معصومه (س) روز دختر نام گرفته است و به همین مناسبت از این همه دختران جوان عفیف، با حیا، با فرهنگ و مؤمنه قدردانی می کنیم. خیل عظیم دختران ما با حیا و اخلاقی هستند و بایداز آنها قدردانی کنیم و از آنها می خواهیم با مهربانی در فرهنگ سازی نقش مؤثری ایفا کنند.

 

وی اذعان کرد: وظیفه ما احترام به همه اقشار بانوان است و نمی توان با بداخلاقی افراد را به حجاب و عفاف دعوت کرد؛ بلکه باید با دلسوزی و رفتار پدرانه، مادرانه، خواهرانه، برادرانه و عالمانه امر به معروف و نهی از منکر کنیم، یک فرد بدپوشش اگر محبت و دلسوزی ببیند حتما تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

امام جمعه قزوین با اشاره به آغاز هفته حج بیان کرد: امیدواریم شعار بزرگ «حج» که در خود شعائر بزرگی را به همراه دارد عظمت اسلام را به نمایش بگذارد و وظیفه ما این است با مدیریت متمرکز دینی این تجمع بزرگ اسلامی را هرسال باشکوهتر از گذشته برگزار کنیم.

 

رئيس شوراي حوزه علميه استان قزوين با اشاره به هفته تامین اجتماعی و بهزیستی ابراز کرد: افرادی که در بهزیستی به مردم نیازمند و درگیر با معلولیت جسمی کمک می رسانند برای آنها درخواست لطف از درگاه خدای متعال داریم همچنین مشارکت مردمی برای حمایت از این قشر نیازمند باید افزایش یابد.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ابراز کرد: امروز به برکت وجود خیرین و افراد دلسوز امور معلولان جامعه به سختی می گذرد، اگر همه ما آستین بالا بزنیم و هرکس به اندازه توان خود سهمی در  کمک رسانی به این عزیزان داشته باشد مسیر زندگی آنها راون تر می شود و لطف و عنایت خداوند شامل حال ما خواهد شد.

 

این خطیب نمازجمعه با اشاره به سالروز پذیرش قطعنامه ۵۹۸ تصریح کرد: امام راحل از روی ایمان و اخلاص و در مسیر رضای الهی با تعبیر «جام زهر» قطعنامه را پذیرفتند و پس از آن خدای متعال حیله های دشمنان داخلی و خارجی را به شکست کشاند و پس از پذیرش قطعنامه تحولاتی رخ داد که همه عزت و اقتدار و پیروزی برای اسلام بود.

 

وی با اشاره به مناسبت تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه گفت: حجت الاسلام والمسلمین عادل، مدیرکل سابق اوقاف و امور خیریه استان ما بود که وی با نگاه فرهنگی، تحول عظیمی در عرصه وقف در قزوین به وجود آورد و امید ایجاد کرد، امروز حجت الاسلام مجیدی مدیرکل جدید اوقاف معرفی شده که از فعالان حوزه فرهنگی و قرآنی و امانتداران اداره کل اوقاف است که کار خود را آغاز کرده که برای ایشان آرزوی توفیق و موفقیت از خدای متعال مسئلت داریم.

 

آیت الله عابدینی ادامه داد: ما می توانیم از امامزادگان فراوانی که در استان قزوین وجود دارد و برکات زیادی را نصیب ما کرده، بهره های فراوانی ببریم، امامزادگان برکت و محبت اهل بیت را برای ما به ارمغان آورده اند.

 

امام جمعه قزوین تاکید کرد: این امامزادگان علمای بزرگی بودند که راوی احادیث و روایات برای ما شدند و مبلغان و مروجان دین و پیام آوران مکه و مدینه، کربلا و نجف برای ما بودند و باید قدر آنها را بدانیم، وجود آنها را به عنوان پایگاه فرهنگی و معنوی مورد استفاده قرار دهیم.

 

وی عنوان کرد: هر امامزاده باید یک دانشگاه اخلاق و معرفت و انسانیت به حساب آید، برای استفاده از همه برکات امامزادگان و بقاع متبرکه نیازمند برنامه ریزی جدی و کارآمد هستیم.

 

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با اشاره به سالروز تاسیس شورای نگهبان اذعان کرد: این نهاد بسیار بابرکت و مقدس است که حجت الاسلام نصیری مسئولیت این حوزه را در استان قزوین برعهده دارد، امیدواریم خدای متعال هر روز ما را در عرصه ایمان و تقوا توفیق بیشتری عنایت بفرماید.