چرا از هر قوم جمعی كوچ نمیكنند تا دين پژوهی کنند و قوم خود را زمانی كه به سوى آنان بازگشتند بيم دهند؟  توبه/122

 تصاویر/ دیدار نماینده ولی فقیه در استان قزوین و رئیس شورای حوزه علمیه استان با مدیر جدید حوزه علمیه استان قزوین  بیانیه و دعوت به راهپیمایی در محکومیت اهانت به ساحت قرآن کریم، مساجد و پرچم عزای سیدالشهدا(ع)  با حکم آیت الله اعرافی؛ «حجت الاسلام والمسلمین عرفانی» مدیر حوزه علمیه استان قزوین شد معرفی شهدای دیار مینودری -۳۱ شهید محمدرضا حسن رضایی  طلبه شهیدی که در روزهای سخت جهاد دست از تحصیل نکشید

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

تصاویر/ دیدار مدیران، اساتید و کادر مدارس علمیه امیرالمومنین (ع) ،شهید مصطفی خمینی (ره) و مولاوردیخان با مدیر جدید حوزه علمیه قزوین

تصاویر/ دیدار مدیران، اساتید و کادر مدارس علمیه امیرالمومنین (ع) ،شهید مصطفی خمینی (ره) و مولاوردیخان با مدیر جدید حوزه علمیه قزوین

حوزه / مدیران، اساتید و کادر مدرسه علمیه امیرالمومنین شهرستان آوج ، شهید مصطفی خمینی (ره) شهرستان تاکستان و مولاوردیخان قزوین با حضور در دفتر مدیریت حوزه علمیه استان قزوین ضمن تبریک انتصاب مدیر جدید حوزه علمیه استان، با ایشان دید...
تصاویر / دیدار مدیران، اساتید و کادر مدارس علمیه شیخ الاسلام و صالحیه با مدیر جدید حوزه علمیه قزوین

تصاویر / دیدار مدیران، اساتید و کادر مدارس علمیه شیخ الاسلام و صالحیه با مدیر جدید حوزه علمیه قزوین

حوزه / مدیران، اساتید و کادر مدرسه علمیه شیخ الاسلام وصالحیه قزوین با حضور در دفتر مدیریت حوزه علمیه استان قزوین ضمن تبریک انتصاب مدیر جدید حوزه علمیه استان، با ایشان دیدار و گفتگو کردند. ...
تصاویر/ دیدار مدیران، اساتید و کادر مدرسه علمیه امام صادق(ع) و سردارین با مدیر جدید حوزه علمیه استان

تصاویر/ دیدار مدیران، اساتید و کادر مدرسه علمیه امام صادق(ع) و سردارین با مدیر جدید حوزه علمیه استان

مدیران، اساتید و کادر مدرسه علمیه امام صادق(ع) و سردارین قزوین با حضور در دفتر مدیریت حوزه علمیه استان قزوین ضمن تبریک انتصاب مدیر جدید حوزه علمیه استان، با ایشان دیدار و گفتگو کردند. ...
2

شهدای روحانی

 

آیت الله میرزا رحیم بن میرزا حسن از احفاد ملا محمد رفیع الدین واعظ قزوینی در سال ۱۳۲۱ قمری در قزوین متولد شده و در سال ۱۴۲۰ قمری دار فانی را وداع گفته است.

مرحوم آیت الله سامت از علما و ائمه جماعات محترم قزوین بوده که پس از تولد در قزوین و پس از دوران کودکی به مدت پنج سال در قزوین تحصیل کرده و پس از آن به قم سفر کرده است.

ایشان مدت پنج سال در قم سکونت داشته و از محضر آیات و مدرسین حوزه مانند آیت الله شیخ یحیی مفیدی، آیت الله شیخ میرزا ابوالفضل زاهدی و مرحوم آیت الله میرزا محمد همدانی استفاده کرد.

آیت الله سامت پس از قم به نجف مهاجرت کرد و به مدت ۱۰ سال در آنجا در از محضر بزرگانی مانند آیت الله اصفهانی، آیت الله عراقی، آیت الله نائینی، آیت الله میرزا ابوالحسن مشکینی، آیت الله حاج شیخ محمد حسین مشکینی بهره مند شد.

این عالم برجسته قزوینی پس از حضور معنوی و استفاده از بزرگان حوزه های علمیه قم و نجف، برای خدمت به هموطنان خود در سال ۱۳۶۲ هجری شمسی به قزوین بازگشت.

ایشان به طور کلی در محضر اساتیدی مانند حاج شیخ یحیی مفیدی، سید موسی زرآبادی، سید مهدی درچه ای، سید محمد نجف آبادی، حاج آقا رحیم ارباب، شیخ حسن نویسی، میرزای همدانی، سید محمد حجت کوه کمری، سید ابوالحسن اصفهانی، محمد حسین نائینی، محمدحسین غروی اصفهانی، ضیاءالدین عراقی، حاج میرزا ابوالحسن مشکینی، محمد رضا آل یاسین، محمدکاظم شیرازی و ... به تحصیل پرداخت.

آیت الله حاج میرزا رحیم سامت دارای اجازه روایتی و اجتهادی از مرحوم سید ابوالحسن اصفهانی و سایر علمای دیگر بود که این مهم نشان دهنده جایگاه والای ایشان در امورات حوزوی بوده است.

از آیت الله میرزا رحیم سامت آثار علمی متعددی برجای مانده است که برخی از مهم ترین این آثار به شرح ذیل می باشد:

۱- تقریریات مباحث مرحوم آیت الله اصفهانی در طهارت و بیع و حج

۲- تقریرات اصول مرحوم آقا ضیاء عراقی یک دوره کامل

۳- تقریرات مباحث فقهی نائینی در فقه و غیره

زندگی شیخ عبدالرحیم سامت، ساده و طبعش بلند و اخلاقش خوش و زبانش نرم بود و در تمام راهپیمائی‌های پیش از انقلاب در صف مقدم، همراه با دیگر علمای شهر شرکت داشت و نامش همواره در ذیل اعلامیه‌های علیه رژیم دیده می‌شد.

آیت الله سامت از ائمه جماعات معروف قزوین بود و سالیانی هم مسئولیت حوزه علمیه قزوین را بر عهده داشت و با عمری قریب یکصد سال، در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۷۸ش (۸ ذیقعده الحرام ۱۴۲۰ق) بدرود حیات گفت و هم اکنون مزار ایشان در امامزاده حسین (ع) قزوین محل رفت و آمد بسیاری از علاقمندان و دوستداران می باشد.

 

 

تماس با ما

آدرس:

قزوین - خیابان شهید بابایی- کوچه شهیدان یوسفی- جنب کتابخانه امام خمینی (ره)

 

رایاتامه:
info@howzeh-qazvin.com

 

تلفکس:
33690810 (28) 98+

طراحی و پشتیبانی: طراحان وب راژیا

Template Design:Dima Group