چرا از هر قوم جمعی كوچ نمیكنند تا دين پژوهی کنند و قوم خود را زمانی كه به سوى آنان بازگشتند بيم دهند؟  توبه/122

حوزه / حجت الاسلام و المسلمین عابدینی گفت: از کشور ما بیش از ۴ میلیون نفر از مرزها خارج شدند و جمعیت خیلی بیشتر از ۲۰ میلیون نفر از کشورهای مختلف با محوریت حرم امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و یاران باوفایشان در این حماسه عظیم حضور پیدا کردند که نشان دهنده عشق و ارادت روزافزون مردم به اهل بیت (ع) است


به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از قزوین، حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم عابدینی، در خطبه‌های نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار شد، اظهار کرد: امیرالمؤمنین (ع) فرمودند خدای تبارک و تعالی که نامش با جلالت و عظمت است، متکفّل یاری کردن کسانی است که دین او را یاری می‌کنند، یعنی هر که دین خدا را یاری کند خداوند یاور او خواهد بود.

وی ادامه داد: حضرت در ادامه فرمودند هر کس به عزت دین، اسلام و مسلمانان اهمیت بدهد و آن‌ها را اعتلا ببخشد، خدا او را عزیز می‌کند، چقدر بزرگان ما را می‌بینیم که با عظمت و عزیز هستند، رمز و راز آن همین است که این‌ها جان، سلامتی، استراحت و منافع خود را کنار گذاشتند و برای خدمت به پای دین خدا آمدند، خدا هم به گونه‌ای است که اگر کار کوچکی برای او عرضه کنیم، پاداش ۱۰ برابر به ما عرضه می‌کند، این رمز موفقیت بزرگان ماست.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: این مضمون را خداوند در آیه ۱۶۰ سوره مبارکه انعام فرموده که «مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا»، یعنی (هر کس کار نیکی بیاورد ده برابر آن پاداش خواهد داشت).

وی بیان کرد: همچنین خداوند در آیه ۷ سوره مبارکه محمد فرمود «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ»، یعنی (ای کسانی که ایمان آورده‌اید اگر خدا را یاری کنید یاریتان می‌کند و گام‌هایتان را استوار می‌دارد)، خداوند در این آیه می فرماید اگر خدا را یاری کند خدا یاری تان می کند و قدم های شما را ثابت نگه می دارد، یعنی به شما امید می دهد، آینده روشن را به شما می نمایاند، گاهی اصلا خبر نداریم چه اتفاقی قرار است بیفتد اما با همه وجودمان با امید پیش می رویم، این همان لطف و عنایت خداست.

حجت الاسلام و المسلمین عابدینی خاطرنشان کرد: انقلاب ما نیز با امید پیروز شد، وگرنه دست های ما خالی بود، امروز سالگرد ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۷ است، مردم در روز ۱۶ شهریور ۱۳۵۷ در تهران شعار می دادند، آخرین شعارهایشان این بود که می گفتند وعده ما فردا میدان ژاله است، فردا نیز همه آن هایی که در متن نهضت، انقلاب و تظاهرات حضور داشتند به سمت میدان ژاله سرازیر شدند و رژیم منحوس شاهنشاهی هم بیرحمانه مردم را به رگبار بست.

وی عنوان کرد: در آن روز ده ها نفر به شهادت رسیدند، بیش از صد نفر مجروح شدند و ۱۷ شهریور رقم خورد، بسیاری از شهدای ۱۷ شهریور خانم ها بودند که با پوشش دینی به میدان آمده بودند.

حجت الاسلام و المسلمین عابدینی تصریح کرد: ما علو درجات را برای آن شهیدان مظلوم از خدای متعال ملتمسانه درخواست می کنیم و از خدا می خواهیم که از پیمودن راه آن ها و به اهتزاز نگه داشتن پرچمی که آن ها به پای آن پرچم خون و جان دادند، کوتاهی نکنیم.

وی یادآور شد: روز جهانی مبارزه با بیسوادی را داریم، ما پیغمبری داشتیم که رسالتش را با کلمات دانش آموزی شروع کرد، یعنی اولین آیاتی که بر آن حضرت نازل شد «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ» بود، بنابراین صحبت حضرت با ادبیات دانشگاه و مدرسه آغاز شد و در جامعه رسول خدا (ص) نباید بیسوادی دیده شود.

حجت الاسلام و المسلمین عابدینی افزود: آنجایی که می آیند بیسوادی را در کشور ما و برخی کشورهای اسلامی با کشورهای غیرمسلمان مقایسه می کنند، این مقایسه درست نیست، آن ها هر چقدر سواد دارند همان است که از مدرسه یاد می گیرند اما پیروان اهل بیت (ع) و مسلمان ها، حتی آن ها هم که سواد خواندن و نوشتن ندارند، از طریق گوش خود پای منبر، موعظه، سخنرانی و در هیئات مذهبی و جلسات قرآنی در حال سواد آموزی هستند.

وی عنوان کرد: جا دارد همه ما دائم در حال معرفت افزایی باشیم، اینکه در روایات آمده هر کدام از ما چهل حدیث را یاد بگیریم، این به معنای سواد است، یک نفر این احادیث را می خواند و حفظ می کند، یک نفر هم آن ها را می شنود و حفظ می کند اما به هر حال هر دو صاحب سواد می شوند و این ارزشمند است.

امام جمعه قزوین بیان کرد: شهادت و رحلت رسول گرامی اسلام را در پیش داریم، در برخی روایات آمده که مظلومانه حضرت را مسموم کردند، یعنی آن حضرت هم به شهادت رسیده اند، دشمنانی که پیامبر (ص) داشت و مایل نبودند سایه برکت رسول خدا (ص) بر سر مسلمانان باشد و برای حضرت نقشه کشیدند.

حجت الاسلام و المسلمین عابدینی خاطرنشان کرد: پیشاپیش رحلت پیامبر اعظم (ص) را تسلیت عرض می کنیم و خودمان را آماده می کنیم در مجالس و محافل بزرگداشت رحلت نبی مکرم اسلام نقش آفرین باشیم.

وی اظهار کرد: روز وقف هم در پیش است، پیامبر (ص) فرمودند هر آدمی که از دنیا می رود اعمالش قطع می شود، هر کاری که می کرده دیگر تمام می شود اما سه چیز است که قطع نمی شود، یعنی به ما می گوید حواستان باشد این سه چیز را در زندگی تان داشته باشید که بعد از مرگ خیلی به کارتان می آید.

حجت الاسلام و المسلمین عابدینی تصریح کرد: حضرت در ادامه فرمودند یکی از آن سه چیز این است که علمی داشته باشید که مردم از آن علم استفاده کنند، خداوند مرحوم محمدکاظم آشتیانی و شهیدان تهرانی مقدم و شهریاری را رحمت کند، این ها علم داشتند، بسیاری از علما، فقها، اندیشمندان و ریاضیدانان در علوم و فنون مختلف چیزهایی از خودشان به یادگار گذاشتند که ملت ها از آن علوم در پزشکی، امنیت و عرضه های مختلف استفاده می کنند، این علمی است که پس از مرگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

امام جمعه قزوین یادآور شد: دوم کسی که یک صدقه دائم الاستفاده را داده است، مثل این مسجدی که ما در آن نماز می خوانیم، خیلی از مساجد و مدارس ما علی الخصوص مدارس علمیه وقف است، یعنی دیگران آمده اند این ها را وقف کرده اند و دائم برکات دارد، علامه طباطبایی، امام (ره)، فقها، مراجع تقلید، علما، وعاظ و منبری ها دائم از این مدارس تربیت می شوند و برکاتشان به مردم می رسد، این از برکات وقف است، آن کسی که مدرسه فیضیه را وقف کرده دائم حالش خوب است و شرایط پسندیده ای در قیامت دارد.

وی اظهار کرد: سوم کسی که فرزند صالحی تربیت کرده که این فرزند صالح همیشه برای پدر و مادر دعا می کند، بنابراین این سه چیز همیشه در پرونده عمل آن کسی که از دنیا رفته جریان دارد و پرونده او بسته نمی شود.

حجت الاسلام و المسلمین عابدینی افزود: شهادت امام حسن مجتبی (ع) را هم پیشاپیش تسلیت عرض می کنیم، شخصی خدمت امام حسن مجتبی (ع) آمد و عرض کرد یابن رسول الله (ص) من شیعه شما هستم، امام (ع) فرمود ای بنده خدا، اگر هر چه ما امر کردیم تو اطاعت کردی، هر چه نهی کردیم تو از آن کناره گرفتی، یعنی به امر و نهی ما اهمیت دادی، راست می گویی و شیعه ما هستی اما اگر این طور نبودی، ما امر کردیم و تو اهمیت ندادی، نهی کردیم و تو به بدی عمل کردی، در این صورت در ادعای خود به گناهت اضافه نکن، ادعا نکن شیعه هستی و این مرتبه شریفه و مقام والا را به خودت نسبت نده.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: امام (ع) در ادامه فرمود اگر پای کار ما و مرد میدان نیستی، اگر عفاف و حجاب را رعایت نمی کنی، اهل امر به معروف و نهی از منکر نیستی، حلال و حرام برایت اهمیت ندارد، از ربا پرهیز نمی کنی، غیبت می کنی و دروغ می گویی، ادعا نکن شیعه اهل بیت (ع) هستی.

وی بیان کرد: حضرت در ادامه فرمود اگر این گونه هستی اینطور بگو که من گناه می کنم اما شما را هم دوست دارم، به شما امید دارم و با دشمنان شما دشمن هستم، خیر ببینی.

خطیب نماز جمعه قزوین خاطرنشان کرد: این حدیثی تکان دهنده است، همه ما دوست داریم شیعه اهل بیت (ع) باشیم اما حضرت فرمود آن موقعی شیعه ما هستید که هر چه ما گفتیم نکنید را انجام ندهید و هر چه ما دستور دادیم را انجام بدهید.

حجت الاسلام و المسلمین عابدینی تاکید کرد: سالگرد شهادت دومین شهید محراب، آیت الله مدنی را گرامی می داریم، همچنین شهادت روحانی مبارز، شیخ محمد خیابانی، این مرد آزادگی را احترام می گذاریم، ارتحال مرحوم آیت الله طالقانی، اولین امام جمعه تهران، مبارز و زندان کشیده را گرامی می داریم، امیدواریم خدای متعال روحشان را با ارواح اجداد طاهرینشان محشور بفرماید.

وی تصریح کرد: همچنین درگذشت نویسنده انقلابی، جلال آل احمد را گرامی می داریم، ایشان مبارز با استعمار آمریکا و انگلیس و نفوذ اجانب در عرصه قلم بود و همان کسی بود که کتاب فاخر غرب زدگی را نوشت، امیدواریم خداوند ارواح شهدا، بزرگان و همه اثرگذاران را با انبیاء و اولیاء محشور بفرماید.

از مهمان‌نوازی مردم عراق و موکب‌داران در ایام اربعین قدردانی می‌کنیم.

امام جمعه قزوین با با بیان اینکه از مهمان‌نوازی مردم مهربان عراق و موکب‌داران عزیز در ایام اربعین قدردانی می‌کنیم، گفت: از خدا می خواهیم به موکب داران و به ملت مؤمن و مهربان عراقی که با آغوش باز میزبان مردم کشورهای مختلف در حماسه اربعینی بودند اجر و پاداش عنایت کند.

حجت الاسلام و المسلمین عابدینی بیان کرد: از کشور ما بیش از ۴ میلیون نفر از مرزها خارج شدند و جمعیت خیلی بیشتر از ۲۰ میلیون نفر از کشورهای مختلف با محوریت حرم امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و یاران باوفایشان در این حماسه عظیم حضور پیدا کردند که نشان دهنده عشق و ارادت روزافزون مردم به اهل بیت (ع) است و از خداوند می خواهیم هر سال بر این عظمت بیفزاید.

انتهای پیام /

 

تماس با ما

آدرس:

قزوین - خیابان شهید بابایی- کوچه شهیدان یوسفی- جنب کتابخانه امام خمینی (ره)

 

رایاتامه:
info@howzeh-qazvin.com

 

تلفکس:
33690810 (28) 98+

طراحی و پشتیبانی: طراحان وب راژیا

Template Design:Dima Group