چرا از هر قوم جمعی كوچ نمیكنند تا دين پژوهی کنند و قوم خود را زمانی كه به سوى آنان بازگشتند بيم دهند؟  توبه/122

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

وضع مفتضح امروز صهیونیست‌ها نتیجه مجاهدت حاج قاسم و شهدا است

وضع مفتضح امروز صهیونیست‌ها نتیجه مجاهدت حاج قاسم و شهدا است

حوزه / نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: صهیونیست‌هایی که تا دیروز مثل گرگ در هر کجا اراده می‌کردند خرابکاری می‌کردند اکنون به این وضع مفتضح و زمین‌گیری شکست‌بار مبتلا شده‌اند، این نتیجه مجاهدت ها و صداقت حاج قاسم و شهدا است. به گزارش خبرنگار خبر...
اُنس با قرآن زندگی را برای انسان شیرین می‌کند

اُنس با قرآن زندگی را برای انسان شیرین می‌کند

حوزه / نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: انس با قرآن زندگی را برای انسان شیرین می‌کند، چرا که اگر کسی قرآن را بشناسد احترام پدر و مادر، دوستی و رفاقت را هم می‌شناسد، می‌فهمد باید با چه کسی دوست باشد و با چه کسی نباید دوست باشد. به گزارش خبرنگار خ...
تصاویر / حضور نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در جمع حافظ قرآن کریم

تصاویر / حضور نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در جمع حافظ قرآن کریم

حوزه / نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه قزوین در جمع حافظان دختر چند جزء قرآن کریم از شهر شال در تپه نورالشهدای قزوین حضور یافت ...
طلاب امین توجه جدّی به تربیت دانش آموزان داشته باشند

طلاب امین توجه جدّی به تربیت دانش آموزان داشته باشند

حوزه / معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه علمیه استان قزوین گفت: بحث تربیت یک  امر مهم در جامعه و اجتماع است که امروزه باید بیشتر به این مسئله توجه جدّی داشته باشیم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از قزوین، حجت الاسلام عباس فغانی معاون امور تبلیغ و ام...
تصاویر / دوره توانمند سازی مبلغین امین حوزه علمیه قزوین

تصاویر / دوره توانمند سازی مبلغین امین حوزه علمیه قزوین

حوز ه / دوره توانمند سازی مبلغین امین حوزه علمیه قزوین مدارس آموزش وپرورش استان قزوین برگزار شد ...

شهدای روحانی

 

آیت الله میرزا رحیم بن میرزا حسن از احفاد ملا محمد رفیع الدین واعظ قزوینی در سال ۱۳۲۱ قمری در قزوین متولد شده و در سال ۱۴۲۰ قمری دار فانی را وداع گفته است.

مرحوم آیت الله سامت از علما و ائمه جماعات محترم قزوین بوده که پس از تولد در قزوین و پس از دوران کودکی به مدت پنج سال در قزوین تحصیل کرده و پس از آن به قم سفر کرده است.

ایشان مدت پنج سال در قم سکونت داشته و از محضر آیات و مدرسین حوزه مانند آیت الله شیخ یحیی مفیدی، آیت الله شیخ میرزا ابوالفضل زاهدی و مرحوم آیت الله میرزا محمد همدانی استفاده کرد.

آیت الله سامت پس از قم به نجف مهاجرت کرد و به مدت ۱۰ سال در آنجا در از محضر بزرگانی مانند آیت الله اصفهانی، آیت الله عراقی، آیت الله نائینی، آیت الله میرزا ابوالحسن مشکینی، آیت الله حاج شیخ محمد حسین مشکینی بهره مند شد.

این عالم برجسته قزوینی پس از حضور معنوی و استفاده از بزرگان حوزه های علمیه قم و نجف، برای خدمت به هموطنان خود در سال ۱۳۶۲ هجری شمسی به قزوین بازگشت.

ایشان به طور کلی در محضر اساتیدی مانند حاج شیخ یحیی مفیدی، سید موسی زرآبادی، سید مهدی درچه ای، سید محمد نجف آبادی، حاج آقا رحیم ارباب، شیخ حسن نویسی، میرزای همدانی، سید محمد حجت کوه کمری، سید ابوالحسن اصفهانی، محمد حسین نائینی، محمدحسین غروی اصفهانی، ضیاءالدین عراقی، حاج میرزا ابوالحسن مشکینی، محمد رضا آل یاسین، محمدکاظم شیرازی و ... به تحصیل پرداخت.

آیت الله حاج میرزا رحیم سامت دارای اجازه روایتی و اجتهادی از مرحوم سید ابوالحسن اصفهانی و سایر علمای دیگر بود که این مهم نشان دهنده جایگاه والای ایشان در امورات حوزوی بوده است.

از آیت الله میرزا رحیم سامت آثار علمی متعددی برجای مانده است که برخی از مهم ترین این آثار به شرح ذیل می باشد:

۱- تقریریات مباحث مرحوم آیت الله اصفهانی در طهارت و بیع و حج

۲- تقریرات اصول مرحوم آقا ضیاء عراقی یک دوره کامل

۳- تقریرات مباحث فقهی نائینی در فقه و غیره

زندگی شیخ عبدالرحیم سامت، ساده و طبعش بلند و اخلاقش خوش و زبانش نرم بود و در تمام راهپیمائی‌های پیش از انقلاب در صف مقدم، همراه با دیگر علمای شهر شرکت داشت و نامش همواره در ذیل اعلامیه‌های علیه رژیم دیده می‌شد.

آیت الله سامت از ائمه جماعات معروف قزوین بود و سالیانی هم مسئولیت حوزه علمیه قزوین را بر عهده داشت و با عمری قریب یکصد سال، در روز دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۷۸ش (۸ ذیقعده الحرام ۱۴۲۰ق) بدرود حیات گفت و هم اکنون مزار ایشان در امامزاده حسین (ع) قزوین محل رفت و آمد بسیاری از علاقمندان و دوستداران می باشد.

 

 

تماس با ما

آدرس:

قزوین - خیابان شهید بابایی- کوچه شهیدان یوسفی- جنب کتابخانه امام خمینی (ره)

 

رایاتامه:
info@howzeh-qazvin.com

 

تلفکس:
33690810 (28) 98+

طراحی و پشتیبانی: طراحان وب راژیا

Template Design:Dima Group