چرا از هر قوم جمعی كوچ نمیكنند تا دين پژوهی کنند و قوم خود را زمانی كه به سوى آنان بازگشتند بيم دهند؟  توبه/122

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

تصاویر / نشست حوزه علمیه قزوین با مسئولین جمعیت هلال احمر قزوین

تصاویر / نشست حوزه علمیه قزوین با مسئولین جمعیت هلال احمر قزوین

حوزه /نشست حوزه علمیه قزوین با مسئولین جمعیت هلال احمر قزویندر رابطه با هماهنگی جهت آموزش های کاربردی بر ای طلاب مدارس علمیه قزوین برگزارشد ...
در کنار ورزش ارزش‌های اخلاقی و دینی نسل جوان تقویت شود

در کنار ورزش ارزش‌های اخلاقی و دینی نسل جوان تقویت شود

 حوزه / مدیر حوزه علمیه استان قزوین با بیان اینکه در کنار ورزش باید ارزش‌های اخلاقی و دینی نیز در نسل جوان ما تقویت شود، گفت: تهذیب در هر امری باید مورد توجه باشد، چون علم و ورزش بدون اخلاق تعالی بخش نخواهد بود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از ق...
تیم فوتسال مدرسه علمیه سردارین قهرمان جشنواره ورزشی طلاب مدارس علمیه قزوین شد

تیم فوتسال مدرسه علمیه سردارین قهرمان جشنواره ورزشی طلاب مدارس علمیه قزوین شد

حوزه / تیم فوتسال مدرسه علمیه سردارین در رقابت های جشنواره ورزشی طلاب مدارس علمیه استان قزوین قهرمان این رقابت ها شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از قزوین، حجت الاسلام ابوالفظل مصطفایی امروز در جمع ورزشکاران مدارس علمیه استان قزوین که در سالن س...
تصاویر / رقابت فوتسال طلاب مدارس علمیه استان قزوین

تصاویر / رقابت فوتسال طلاب مدارس علمیه استان قزوین

تیم فوتسال مدرسه علمیه سردارین قزوین در رقابتهای ورزشی طلاب مدارس علمیه استان قزوین در برابر تیم مولاوردیخان در ضربات پنالتی قهرمان این دوره از رقابتها شد ...
آثار مثبت پرداخت زکات با استفاده از ظرفیت های فرهنگی و رسانه ای تبیین شود

آثار مثبت پرداخت زکات با استفاده از ظرفیت های فرهنگی و رسانه ای تبیین شود

 حوزه/ جلسه شورای سیاست گذاری زکات شهر اقبالیه استان قزوین با حضور امام جمعه این شهر و مسئولین کمیته امداد امام خمینی استان برگزار شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از قزوین حجت الاسلام حمید علی بخشی امروز در جلسه شورای زکات شهر اقبالیه...

شهدای روحانی

 

آیت الله سید عباس ابوترابی از علمای بزرگ و مشهور قزوین در سال ۱۲۹۵ هجری شمسی در خانواده ای اهل علم در قزوین به دنیا آمد. خاندان ابوترابی از سادات سکّاکی از سلسله سادات حسینی به شمار می‌رفتند و منتسب به جد اعلایشان مرحوم آیت‌الله حاج سید ابوتراب از شاگردان برجسته شیخ مرتضی انصاری و از علمای صاحب نام زمان خویش بودند.

پدرش آیت الله سید ابوتراب قزوینی از شاگردان آیت عظام میرزای نائینی، سید ابوالحسن اصفهانی و آقاضیاء عراقی بوده است.

او پس از فراگیری علوم مقدماتی نزد اساتیدی از جمله شیخ محمود رییسی، شیخ یحیی مفیدی و پدر خود با مبانی علوم الهی آشنا شد و در سال ۱۳۵۳ هجری قمری به حوزه علمیه قم رفت.

سیدعباس ابوترابی در قم از محضر اساتیدی از جمله آیت الله کوه‌کمری، آیت الله بروجردی، امام خمینی (ره)، آیت‌الله محقق داماد و علامه طباطبایی حاضر شد.

وی پس از دوران تحصیل خود در قم به قزوین بازگشته و به تدریس در حوزه علمیه قزوین و اقامه جماعت پرداخت.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی یکی از اصلی‌ترین ارکان جمهوری اسلامی برپایی مجلس به حساب می آمد؛ مجلسی که در رأس امور بود و دشمنان برای تصدی کرسی‌های آن، دست در کار فتنه‌گری بودند.

در چنین شرایطی آیت‌الله سید عباس ابوترابی برای ورود به مجلس، اعلام آمادگی کرد که این اعلام آمادگی مورد استقبال مردم متدین و قدرشناس قزوین نیز قرار گرفت و ایشان به عنوان یکی از نمایندگان شهر قزوین و توابع راهی مجلس شد.

در بیستم خرداد ۱۳۵۹ پرونده انتخاباتی او در شعبه ۸ مورد بررسی قرار گرفت و با اکثریت آراء به تصویب رسید و در همان روز نیز، اعتبارنامه او با تکبیر نمایندگان مورد قبول واقع شد.

مرحوم ابوترای در دوران حضور در مجلس شورای اسلامی هم، در کنار فعالیت‌هایی که برای برپایی و قوام پرچم جمهوری اسلامی صورت می‌داد، رفع محرومیت‌های منطقه را نیز مدنظر داشت و برای آن تلاش می‌کرد.

از آیت الله سید عباس ابوترابی آثار علمی زیادی به یادگار گذاشته شده که مهم ترین آنها شامل زبده المقال فی خمس النبی، تقریرات درس فقه آیت‌الله بروجردی و آیت‌الله حجت، جهاد نفس، حقیقت در سیمای حق، مباحث توحید، یک دوره فقه می باشد.

این عالم بزرگوار سرانجام پس از ۸۴ سال زندگی به همراه فرزند بزرگوار خود حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر ابوترابی، در روز پنج شنبه ۱۲ خرداد سال ۱۳۷۹ شمسی به هنگام عزیمت به مشهد مقدس، در سانحه تصادف درگذشت و در صحن عتیق به خاک سپرده شد.

 

 

تماس با ما

آدرس:

قزوین - خیابان شهید بابایی- کوچه شهیدان یوسفی- جنب کتابخانه امام خمینی (ره)

 

رایاتامه:
info@howzeh-qazvin.com

 

تلفکس:
33690810 (28) 98+

طراحی و پشتیبانی: طراحان وب راژیا

Template Design:Dima Group