چرا از هر قوم جمعی كوچ نمیكنند تا دين پژوهی کنند و قوم خود را زمانی كه به سوى آنان بازگشتند بيم دهند؟  توبه/122

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

تصاویر / نشست استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اعضای ستادی مرکز مدیریت حوزه علمیه استان قزوین

تصاویر / نشست استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اعضای ستادی مرکز مدیریت حوزه علمیه استان قزوین

حوزه / حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر قائمی از اساتید اخلاق حوزه علمیه قم با اعضای ستادی مرکز مدیریت حوزه علمیه استان قزوین دیدار و گفتگو کرد. ...
با امام بودن در دنیا به اعمال ما آبرو می‌دهد

با امام بودن در دنیا به اعمال ما آبرو می‌دهد

حوزه / نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: در قیامت نباید تنها باشیم، باید با امام باشیم، اگر در زندگی دنیا با امام زندگی کردیم، در قیامت آن‌ها شفیع ما هستند و ما همراه آن‌ها هستیم، تک نیستیم و در کنار امام هستیم، این با امام بودن در دنیا به اعمال ما آبرو می‌دهد و در قیامت...
توسل به اهل بیت(ع) موجب تعالی انسان و نجات او در دنیا و آخرت می‌شود

توسل به اهل بیت(ع) موجب تعالی انسان و نجات او در دنیا و آخرت می‌شود

حوزه / امام جمعه شهرستان بوئین زهرا گفت: آنچه موجب تعالی انسان می‌شود، توسل است و چنانچه سبک زندگی دینی و اسلامی در جامعه نهادینه شود، علاوه بر اینکه بسیاری از مشکلات حل می‌شود، نجات ما در دنیا و آخرت هم رقم می‌زند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از قزوین، حجت الاسلام اسدال...
لزوم تلاش همه طلاب و روحانیون در عرصه پذیرش و جذب حوزه‌ها

لزوم تلاش همه طلاب و روحانیون در عرصه پذیرش و جذب حوزه‌ها

حوزه / مدیر حوزه علمیه استان قزوین گفت: اگرچه تاکنون نتیجه جذب حوزه‌های علمیه رضایت بخش بوده، اما همچنان مدیران و مسئولان ذیربط لازم است که در عرصه تکلیف پذیرش و جذب حوزه‌ها از هیچ تلاشی فروگذاری نکنند. به گزارش خبرنگار ...
ایجاد انگیزه، تبیین اهداف و آداب طلبگی در بین طلاب از وظایف مدیران مدارس است

ایجاد انگیزه، تبیین اهداف و آداب طلبگی در بین طلاب از وظایف مدیران مدارس است

حوزه / استاد اخلاق حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه مسئله ایجاد انگیزه در بین طلاب، تبیین اهداف و آداب طلبگی اهمیت زیادی دارد، گفت: پیاده کردن این هدف بر عهده مدیران و مسئولان حوزه‌های علمیه است و لازم است تا به هر طریق ممکن در عملیاتی کردن آن تلاش کنند. ...

شهدای روحانی

 

حاج ملا محمد تقی برغانی که از علمای بزرگ عصر خود بود، سال ۱۱۷۲ هجری در روستای برغان به دنیا آمد، البته در سال تولد ایشان قول های مختلف و متعددی وجود دارد، ولی معروف ترین قول حاکی از آن است که او در سال ۱۱۷۲ به دنیا آمده است.

پدر او ملا محمد ملائکه و پدربزرگش ملا محمدتقی طالقانی در شمار عالمان دین بودند و او از همان سنین کودکی و به تشویق پدر خود به تحصیل علوم دینی پرداخت.

حاج ملا محمد تقی برغانی تحصیلات مقدماتی و مقداری از فقه و اصول را در نزد دانشمندان قزوین به پایان برد و پس از آن رهسپار قم شد و در آنجا در حوزه درسی علامه محقق میرزای قمی حضور یافت و سپس به اصفهان رفته و از بزرگان این شهر، حکمت و کلام را فرا گرفت.

این عالم بزرگ پس از چندی به کربلا رفت و چند سالی در درس صاحب ریاض شرکت کرد و بعد به ایران بازگشت.

حاج ملا محمد تقی برغانی ملقب به شهید ثالث در محضر اساتیدی از جمله ملا محمد ملائکه، آقامحمد بیدآبادی، ملا علی نوری، محمدباقر وحید بهبهانی، سید علی طباطبایی معروف به صاحب ریاض، میرزای قمی، معروف به صاحب قوانین، جعفر کاشف‌الغطا و سید محمد مجاهد تلمذ کرده است.

شهید ثالث در متن اجازه‌نامه‌ای که به شاگردش «تنکابنی» داده، اسامی مشایخ اجازات خود را جعفر کاشف‌الغطا، سید علی طباطبایی و سید محمد مجاهد معرفی کرده‌است، البته برخی میرزای قمی را به مشایخ اجازه شهید ثالث افزوده‌اند.

شهید ثالث آشنا به فنون نگارش بود و آثار بسیار ارزشمندی خلق کرد و به یادگار گذاشت، آثاری که معروف ترین آنها عبارتند از؛

۱- عیون الاصول

۲- منهج الاجتهاد

۳- ملخّص العقائد

۴- مجالس المتقین

۵- القضاء عن الأموات

۶- رساله‌ای در نماز جمعه

۷- رساله‌ای در طهارت

۸- رساله‌ای در نماز و روزه

۹- رساله‌ای در قضاء نمازها

۱۰-عیون الاصول

۱۱-شرح الروضة به زبان عربی

۱۲- شرح بر معالم به زبان عربی

۱۳- ملخص العقاید

۱۴- رسالة فی صلاة الجمعة

۱۵- رسالة فی عدم وجوب هبة الولی مدة منقطعة المولی علیه

 

ایشان از علمای اصولی قرن ۱۳ بوده و در امر فقاهت زبانزد بود. عصر حیات ایشان شاهد قدرت یافتن دو تفکر افراط و تفریطی در دستیابی به معارف دینی بوده است. ملا محمد تقی همزمان با رد هر دو دسته و سعی در آگاهی بخشیدن به مردم با جلسات وعظ و خطابه و همچنین مبارزه سیاسی خود تمام تلاش خود را برای دفاع از حریم تشیع انجام داد.

شهید ثالث فعالیت های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی متعددی هم انجام داده است که مهم ترین آنها شامل اجرای حدود شرعی و کمک به فقرا و درماندگان، شرکت در جبهه جنگ ایران و روس در هنگام تجاوز روس‌ها به ایران، برپایی نماز جمعه، احداث مسجد «جامع صغیر» که پس از شهادتش به مسجد «شهیدی» شهرت یافت، احداث مسجدی دیگری در قزوین، واقع در محله «دیمج»، تأسیس مدرسه علوم دینی در سه طبقه در شمال مسجد فوق و احداث مسجدی در کربلا واقع در محله «باب‌السلامة» می شود.

ایشان سال ۱۲۶۳ قمری در محراب مسجدی به نام مسجد جامع صغیر که خود آن مرحوم در قزوین بنا کرده بود و از مساجد مُعظَم شهر قزوین بود، هنگام نماز صبح به تحریک فرقه ضاله بابیه به شهادت رسید.

علامه سید محسن امین در اعیان الشیعه درباره کیفیت به شهادت رسیدن ایشان می فرمایند: قتل او توسط بابیه در مسجدش انجام گرفت و در حالی که او در حال سجده بود، به او هشت ضربه وارد آوردند و ایشان ‌پس از تحمل ضربات دانست شهید شدنش قطعی است، تمام تلاش خود را انجام داد تا با بیرون کشیدن جسم خونین خود مبادا حرمت مسجد را بشکند، پس از این حادثه دو روز باقی ماند و سپس به رحمت خدا رفت و قبر آن مرحوم در جنب امامزاده حسین (ع) قزوین می باشد.

 

 

تماس با ما

آدرس:

قزوین - خیابان شهید بابایی- کوچه شهیدان یوسفی- جنب کتابخانه امام خمینی (ره)

 

رایاتامه:
info@howzeh-qazvin.com

 

تلفکس:
33690810 (28) 98+

طراحی و پشتیبانی: طراحان وب راژیا

Template Design:Dima Group