چرا از هر قوم جمعی كوچ نمیكنند تا دين پژوهی کنند و قوم خود را زمانی كه به سوى آنان بازگشتند بيم دهند؟  توبه/122

آخرین اخبار و اطلاعیه ها

تصاویر / نشست حوزه علمیه قزوین با مسئولین جمعیت هلال احمر قزوین

تصاویر / نشست حوزه علمیه قزوین با مسئولین جمعیت هلال احمر قزوین

حوزه /نشست حوزه علمیه قزوین با مسئولین جمعیت هلال احمر قزویندر رابطه با هماهنگی جهت آموزش های کاربردی بر ای طلاب مدارس علمیه قزوین برگزارشد ...
در کنار ورزش ارزش‌های اخلاقی و دینی نسل جوان تقویت شود

در کنار ورزش ارزش‌های اخلاقی و دینی نسل جوان تقویت شود

 حوزه / مدیر حوزه علمیه استان قزوین با بیان اینکه در کنار ورزش باید ارزش‌های اخلاقی و دینی نیز در نسل جوان ما تقویت شود، گفت: تهذیب در هر امری باید مورد توجه باشد، چون علم و ورزش بدون اخلاق تعالی بخش نخواهد بود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از ق...
تیم فوتسال مدرسه علمیه سردارین قهرمان جشنواره ورزشی طلاب مدارس علمیه قزوین شد

تیم فوتسال مدرسه علمیه سردارین قهرمان جشنواره ورزشی طلاب مدارس علمیه قزوین شد

حوزه / تیم فوتسال مدرسه علمیه سردارین در رقابت های جشنواره ورزشی طلاب مدارس علمیه استان قزوین قهرمان این رقابت ها شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از قزوین، حجت الاسلام ابوالفظل مصطفایی امروز در جمع ورزشکاران مدارس علمیه استان قزوین که در سالن س...
تصاویر / رقابت فوتسال طلاب مدارس علمیه استان قزوین

تصاویر / رقابت فوتسال طلاب مدارس علمیه استان قزوین

تیم فوتسال مدرسه علمیه سردارین قزوین در رقابتهای ورزشی طلاب مدارس علمیه استان قزوین در برابر تیم مولاوردیخان در ضربات پنالتی قهرمان این دوره از رقابتها شد ...
آثار مثبت پرداخت زکات با استفاده از ظرفیت های فرهنگی و رسانه ای تبیین شود

آثار مثبت پرداخت زکات با استفاده از ظرفیت های فرهنگی و رسانه ای تبیین شود

 حوزه/ جلسه شورای سیاست گذاری زکات شهر اقبالیه استان قزوین با حضور امام جمعه این شهر و مسئولین کمیته امداد امام خمینی استان برگزار شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از قزوین حجت الاسلام حمید علی بخشی امروز در جلسه شورای زکات شهر اقبالیه...

شهدای روحانی

 

حاج ملا محمد تقی برغانی که از علمای بزرگ عصر خود بود، سال ۱۱۷۲ هجری در روستای برغان به دنیا آمد، البته در سال تولد ایشان قول های مختلف و متعددی وجود دارد، ولی معروف ترین قول حاکی از آن است که او در سال ۱۱۷۲ به دنیا آمده است.

پدر او ملا محمد ملائکه و پدربزرگش ملا محمدتقی طالقانی در شمار عالمان دین بودند و او از همان سنین کودکی و به تشویق پدر خود به تحصیل علوم دینی پرداخت.

حاج ملا محمد تقی برغانی تحصیلات مقدماتی و مقداری از فقه و اصول را در نزد دانشمندان قزوین به پایان برد و پس از آن رهسپار قم شد و در آنجا در حوزه درسی علامه محقق میرزای قمی حضور یافت و سپس به اصفهان رفته و از بزرگان این شهر، حکمت و کلام را فرا گرفت.

این عالم بزرگ پس از چندی به کربلا رفت و چند سالی در درس صاحب ریاض شرکت کرد و بعد به ایران بازگشت.

حاج ملا محمد تقی برغانی ملقب به شهید ثالث در محضر اساتیدی از جمله ملا محمد ملائکه، آقامحمد بیدآبادی، ملا علی نوری، محمدباقر وحید بهبهانی، سید علی طباطبایی معروف به صاحب ریاض، میرزای قمی، معروف به صاحب قوانین، جعفر کاشف‌الغطا و سید محمد مجاهد تلمذ کرده است.

شهید ثالث در متن اجازه‌نامه‌ای که به شاگردش «تنکابنی» داده، اسامی مشایخ اجازات خود را جعفر کاشف‌الغطا، سید علی طباطبایی و سید محمد مجاهد معرفی کرده‌است، البته برخی میرزای قمی را به مشایخ اجازه شهید ثالث افزوده‌اند.

شهید ثالث آشنا به فنون نگارش بود و آثار بسیار ارزشمندی خلق کرد و به یادگار گذاشت، آثاری که معروف ترین آنها عبارتند از؛

۱- عیون الاصول

۲- منهج الاجتهاد

۳- ملخّص العقائد

۴- مجالس المتقین

۵- القضاء عن الأموات

۶- رساله‌ای در نماز جمعه

۷- رساله‌ای در طهارت

۸- رساله‌ای در نماز و روزه

۹- رساله‌ای در قضاء نمازها

۱۰-عیون الاصول

۱۱-شرح الروضة به زبان عربی

۱۲- شرح بر معالم به زبان عربی

۱۳- ملخص العقاید

۱۴- رسالة فی صلاة الجمعة

۱۵- رسالة فی عدم وجوب هبة الولی مدة منقطعة المولی علیه

 

ایشان از علمای اصولی قرن ۱۳ بوده و در امر فقاهت زبانزد بود. عصر حیات ایشان شاهد قدرت یافتن دو تفکر افراط و تفریطی در دستیابی به معارف دینی بوده است. ملا محمد تقی همزمان با رد هر دو دسته و سعی در آگاهی بخشیدن به مردم با جلسات وعظ و خطابه و همچنین مبارزه سیاسی خود تمام تلاش خود را برای دفاع از حریم تشیع انجام داد.

شهید ثالث فعالیت های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی متعددی هم انجام داده است که مهم ترین آنها شامل اجرای حدود شرعی و کمک به فقرا و درماندگان، شرکت در جبهه جنگ ایران و روس در هنگام تجاوز روس‌ها به ایران، برپایی نماز جمعه، احداث مسجد «جامع صغیر» که پس از شهادتش به مسجد «شهیدی» شهرت یافت، احداث مسجدی دیگری در قزوین، واقع در محله «دیمج»، تأسیس مدرسه علوم دینی در سه طبقه در شمال مسجد فوق و احداث مسجدی در کربلا واقع در محله «باب‌السلامة» می شود.

ایشان سال ۱۲۶۳ قمری در محراب مسجدی به نام مسجد جامع صغیر که خود آن مرحوم در قزوین بنا کرده بود و از مساجد مُعظَم شهر قزوین بود، هنگام نماز صبح به تحریک فرقه ضاله بابیه به شهادت رسید.

علامه سید محسن امین در اعیان الشیعه درباره کیفیت به شهادت رسیدن ایشان می فرمایند: قتل او توسط بابیه در مسجدش انجام گرفت و در حالی که او در حال سجده بود، به او هشت ضربه وارد آوردند و ایشان ‌پس از تحمل ضربات دانست شهید شدنش قطعی است، تمام تلاش خود را انجام داد تا با بیرون کشیدن جسم خونین خود مبادا حرمت مسجد را بشکند، پس از این حادثه دو روز باقی ماند و سپس به رحمت خدا رفت و قبر آن مرحوم در جنب امامزاده حسین (ع) قزوین می باشد.

 

 

تماس با ما

آدرس:

قزوین - خیابان شهید بابایی- کوچه شهیدان یوسفی- جنب کتابخانه امام خمینی (ره)

 

رایاتامه:
info@howzeh-qazvin.com

 

تلفکس:
33690810 (28) 98+

طراحی و پشتیبانی: طراحان وب راژیا

Template Design:Dima Group